Doğaya 170 Bıldırıcın Bıraktık

Doğaya 170 Bıldırıcın Bıraktık

2 Yıl Önce
Doğaya 170 Bıldırıcın Bıraktık

Diyarbakır Çevre ve Kalkınma Derneği olarak, Dicle ve Siirt üniversitelerinin desteğiyle, Lice dağlarına bıldırcın bıraktık. Lice İlçesi'ne bağlı Uçarlar Köyü kırsalında yaptığımız  etkinlikle, 170 bıldırcını dernek üyelerimizle doğaya bıraktık, önümüzdeki yıl ise doğaya keklik bırakacağımızın müjdesini veriyoruz.
Dernek Başkanımız Sayın Mehmet Altuntop, yapılan etkinlik hakkında:
"Yıllarca doğayı katlettik. Doğaya bir borcumuz var. Bu borcumuzu ödemek için bir şeyler yapmak istedik. Bu kapsamda bugün burada doğaya bıldırcınları saldık. Lice ilçemiz maalesef bu tür olaylarla duyulmuyor. Genelde silah seslerinin duyulduğu, ölümlerin yaşandı bir bölge. Biz istiyoruz ki Lice'de artık farklı sesler çıksın. Bu sesler de neden kuş sesleri olmasın. Burada çocukların artık kuşların sesini duymaları için böyle bir girişimi burada yapmayı düşündük." adedi.
'DOĞAYA BIRAKTIĞIMIZ BILDIRCINLAR AVLANMAYACAK'
Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hasan İçen de bu bölgede daha önce yoğun bıldırcın popülasyonu olduğunu, fakat son yıllarda sayılarının azaldığını anlattı. Bugün doğaya bırakılan bıldırcınların köylüler tarafından avlanmaması için köylülerle görüşme yaptıklarını belirten Doç. Dr. İçen, "Doğaya bıraktığımız bıldırcıların bir kaç gün adaptasyon sürecinden sonra, onları takip edeceğiz. Su ve yemlerini vereceğiz. Kötü bir duruma düşmemeleri için takip edeceğiz. Doğaya adapte olduktan sonra onları serbest bırakacağız" diye konuştu.

 

ÜST