Forum Yeni konu

Dikkat!
Bu kısımda ortak dil ingilizce kullanılmaktadır.
Konuyu oluşturan
#

#
Bazda
Diyarbakır
Türkiye
Diyarbakır Çevre Kalkınma Derneği 2013 yılından beri gençlere hizmet vermektedir. Gençlerin birçok AB projesinde yer almalarını sağlamıştır. Elimizden geldiği kadar herkese fırsat vermeye çalışıyoruz. Ama herkesi göndermemiz imkansız. Katılımcıları seçmekte çok fazla kriter aramıyoruz. Yalnız bazı projelerde konuda ve materyalden dolayı kriterler olabiliyor. Örnek film veya doğa projeleri. Hayatında kamera kullanmamış birini film projesine eklememiz söz konusu değil. Diyarbakır derneği olduğumuz için öncelik her zaman Diyarbakır'da yaşayan gençlerin olmuştur. Ama gün geldi katılımcılarımızdan hiç birinin Diyarbakır'dan olmadığı zamanlarda olmuştur. Yani kapımız herkese açık. Genelde CV ve motivasyon mektubu talep ediyoruz. Belirli bir formatımız yok. Ama bunlardan birini göndermeyen veya göndermiş ama pek ilgisiz bir şekilde doldurulup gönderilmişse direk eliyoruz. Sonuçta bir emek var ve karşı tarafında emek vermesini istiyoruz. Hem dil bileni, hem bilmeyeni, hem proje tecrübesi olanı, hem olmayanı tercih ediyoruz. Proje tecrübesi konusunda genelde daha önce projelerimize gitmiş ve orada kendini kanıtlamış, katkı sağlayacağını göstermiş katılımcıları seçiyoruz. Ama başka projelere katılmış kişilerde olabilir. Bunlarla eleme yaptıktan sonra en iyi derece ingilizce bilenden hiç bilmeyene sıralama yapıyoruz. Daha sonra motivasyon mektubunu incelemeye başlıyoruz. Burada biraz maili okuyan kişiye göre değişebiliyor. Çünkü her seferinde aynı kişi okumuyor. Bazen bir söz, bazen bir kelime okuyan kişiyi etkileyebiliyor. Orada da bir liste oluşuyor. Ve aradığımız her şey katılımcıda varsa geriye şans kalıyor. Sonuçta birilerini elemek zorundayız. Daha sonra seçilen kişilerde çıkan oluyorsa tekrar bu kişilere dönüş yapılıyor. Her başvuru okunuyor ve değerlendirmeden geçiyor. Başvuru yapmaya devam edin... Şanslı siz olabilirsiniz.
#
Muhammed Cavdar
Diyarbakır
Türkiye
Selam arkadaşlar bu yazıyı okuyorsanız sizin de bir yerlere gitme planınız var demektir.. Gitmeyi istemek güzel ama o ülke Schengen bölgesinde ise ne yazık ki milli problemlerimizden biri olan VİZE muhabbeti ile ister istemez tanışmak zorunda kalacaksınız. Zor görünen bir süreç fakat doğru belgeler ile başvurulursa alınması zor olmayan pasaporta eklenen minik bir kâğıt parçası. İlk Kez Schengen vizesinde başvuracak olan arkadaşlar hadi başlayalım ..Kendi deneyimlerim ile madde ilerlemek istiyorum . Nereye gideceksiniz? Sorunun cevabına göre gideceğiniz ülkenin resmi anlaşmalı aracı kurumundan randevu almanız gerekecek. Örnek vermek gerekecek olursak yolcuğunuz Danimarka’ya diyelim yapmanız gereken Danimarka’nın resmi ofisi olan WFS Global sitesine girip randevu al bölümünden randevu almak. Online ya da vize ofisini arayarak randevu alabilirsiniz. Randevuyu alırken pasaportunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayın. Peki, ne zamana randevu almalıyım? Seyahat tarihinizden 1 ile 2 ay öncesine randevu almanız sizler için yararlı olur. Belirttiğim tarih başvuracağınız ülkeye ve sezona göre değişebilir. Vize Ofisleri Hangi ülke hangi vize ofisi ile anlaşmalı bildiklerim şöyle; Fransa, İsveç, Danimarka, İzlanda: WFS GLOBAL Almanya ve İtalya: İDATA Yunanistan: KOSMOS Bu bilgiler güncellenebilir bundan dolayı resmi ofisleri arayarak bilgi almanızda fayda vardır. Şimdi herkesin yapmak zorunda olduğu ama uğraştırıcı gelen bir bölümdeyiz: EVRAK SÜRECİ  Gerçekten çok mu önemli evet arkadaşlar önemli ve ciddi bir süreç ufak bir hatanız vizenizin reddedilmesine sebep olabilir. Bundan dolayı bu süreç de dikkatli olmalıyız. Gereksiz olarak kendinizi sıkıntıya sokmanıza gerek yok sakin adımlar ile ilerleyeceğiz. İlk yapmanız gereken hangi ülkeye başvuracak iseniz randevu aldığınız web sitesinden ‘’Gerekli Belgeler Listesi’’ni bilgisayarınıza indirmektir. Çıktısı da alınabilir tamamen size kalmış ,size nasıl uygunsa  Genel belgeler her ülke için aşağı yukarı aynı olsa da siz işinizi sağlama alın ve hangi ülkeye başvuracak iseniz o ülkenin belgelerini aldığınızdan emin olun. Çünkü bazı belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Liste hazır ise gelin başlayalım. Ben bu süreçte listeyi elime alıyorum ve madde madde ilerliyorum tamamlanan her belgeden sonra listeye bir tık atıyorum ve bu benim motivasyonumu attırıyor. Sizde deneyebilirsiniz iyi geliyor.  Bir sonraki konuda Hangi evraklar gerekiyor, Evrakları nereden, nasıl almalıyım, ıslak imza olması şart mı, seyahat sağlık sigortası nedir? Gibi konularda görüşmek üzere. Kendinize iyi Bakın.
#
Canberk aydogan
Giresun
Türkiye
Merhaba ben Canberk.İsveç projesinde başta bir çok ön yargılarla yaklaşsamda gayet güzel bir 9 gün geçirmemi sağlamıştır.İngilizce çok bilmemem,kimseyi tanımıyor olmam ve evden ilk defa okadar uzak olmam beni biraz tedirgin etmiştir.Ama proje 11 eylül itibariyle başladıgı andan bitişine kadar gayet zevkli eğlenceli ve faydalı bir proje olmuştur.Çok güzel arkadaşlıklar kurmamı,ne kadar az bilsemde ingilizce konusmamı,hayatta daha aktif olmamı sağlamıstır.Proje günlerinde diğer ülkede arkadaşlarla gruplar kurup proje konusu hakkında tartışma slaytlar videolar gibi birçok faydalı işler çıkartdık.Proje gecelerinde ise her akşam bir ülke çıkıp kendi yemeklerini oyunlarını bizlere tanıttı.Kültür geceleri sayesinde diğer ülkeler hakkında bir çok faydalı şeyler öğrenmiş hayatımıza katkıda bulunmuş olduk.Bazı geceler de isim oyunları oynayarak veya evlenme gibi organızasyonlar duzenleyerek her ülke kendi dinine, kültürüne uygun gösteriler düzenlemiştir.Her akşam bir ülke akşam yemeğini üstlenmiştir ve kendi topraklarına özgü yemekleri bizlerle paylaşmışlardır. Sonuç olarak proje bana her konuda yeni şeyler kattı .Hayata bakış açımı degıstırdi .İngilizce bilmememin cok büyük eksiklik oldugunu ve direk öğrenmek için adım atmamı sağladı.Daha çok böyle projelerde gönüllü olmaya teşvik ediyor artık. gayet güzel bir proje geçirmiş bulunmaktayım.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.İnşallah yine bir gün böyle projede gönüllü olarak görev alırım.. TEŞEKKÜRLER ÇEVKA J.
#
Zehra Dicle Eren
Diyarbakır
Türkiye
it will be difficult for me to describe a perfect project with a few words here. ondon is a city where everyone wants to go and dream. It was in me. It was memorable. It was amazing to get to know new people and new cultures. It was a really great experience for me. I have an experience where I overcome my fears of going abroad. I can travel the whole world by myself, of course the internet is a must. I cannot thank ÇEVKA for opening such beautiful doors to me. They never left us alone on this road and they took care of all our problems. Thanks ÇEVKA. Let's open the doors of the world with ÇEVKA.
#
Serdem KAPLAN
Diyarbakır
Türkiye
Çevka ile İsveç projesi ilk deneyimimdi.Hatta ilk yurtdışı deneyimimdi desem daha doğru olur :) inanılmaz heyecanlıydım ve birazcıkta tedirgindim diyebilirim aslında. Ama bu projede yer almak benim için rüya gibi bir şey oldu. O atmosferde bulunurken kaç defa "gerçekten burdayım vay be" diye içimden geçirdiğimi sayamadım. Unutamayacağım anılar biriktirdim ve cidden çok eğlendim.Farklı milletlerden insanlarla fikir alışverişi yapmak birlikte bu projede yer alıp ortak çalışmalara imza atmak mutluluk ve gurur vericiydi. Kültür geceleriyle, danslarla, edindiğim dostluklara birlikte kendime kattığım yeni şeylerle hayatıma kaldığım devam edeceğim. Yani demek istediğim çevka adamdır :)) çevrenizdekilere anlatın projelere katılın,katılalım .
#
Muhammed Cavdar
Diyarbakır
Türkiye
Nature spirit project was not my first project but I think the best one. The location, the project subject, the participants was almost perfect. Karstad had a great location. It was between Oslo and Stockholm, so I had the chance to visit both city(thank you çevka). The project topic was important and I leart too much information about how to protect nature. We did too many presentation, activity and also games. I was addict to morning energizers. I think the best think in this project was communication with the people from other countries. I met different kind of people and their ideas also. We played games, we had long conversations, we shared our foods, we leart traditional dances. In a nutshell we did well together. I am so glad to being a participant of this project. Thank you çevka to gave me this chance.
#
Berat Şapaloğlu
İstanbul
Türkiye
First of all, I want to say thanks too much to Cevka. I heard lots of information about Cevka from too much person . People said me : "you must fallow of the Cevka's web site, Cevka is sending people to abroad" And then One day I was searching about Cevka. When I am looking, I saw erasmus plus news. This news were so interesting for me . After that I wanted to application. And then I accepted by Cevka . I was ready for the Denmark . We went to the Denmark. Really! This project was imperessive for me . All about was so good. I learned diffrent cultures, diffrent foods, diffrent people... people was so understanding there. And also was helpful. You can trust me, I will suggestions Cevka to everybody in everywhere. this project was the first for me. I hope won't be end. Really I like so this. I guess I will application another project next years. You must attend to the Cevka. Attend and be happy. In a short Thank you for everything. #CometoCevka
#
Fatih Kaan Zeren
İstanbul
Türkiye
I have accumulated many good memories in this project.Thank you very much to cevka for this.I heard about this project like April.First times I was undecided about joining but then I understood the reliability of cevka,and applied to the project.Thank you so much for choosing me.9 days was really like a dream.I had so much fun.I met new people, cultures, religion,foods and I learned a few words from other languages. I have made good friends that I will never forget.I also went out of my country for the first time and it will be the most unforgettable.Thank you very much to cevka for helping me win these memories.I have never regretted choosing you every day I was there.Thanks for everything CEVKA.#COMETOCEVKA.
#
Omer Ceyhun YILMAZ
Istanbul
Turkiye
Hello guys, this is ceyhun. I m 20 years old and studying in Boğaziçi university. Return to nature was my first project and first of all, that was a life-changing adventure for me. It was kinda lucky moment for me to get in the group, i was the last member of the group by the way. I was excited, trying to figure out what is going to happen in the first place, meeting turkish people also in the meantime, besides foreigns. At first couple of days i wasn’t really comfortable, i was struggling to meet people, didn’t have so much confidence but in the project it all sorted itself out. After few days, i started to loosen up and having really wonderful times with people i met. We had cultural nights which were quite entertaining, instructive and a good basis to get to know people from other countries and their standards of living. We celebrated Greenland’s and Denmark’s national day and had a football match with locals, that was a great opportunity to get close to them more and have a communication with them, one of the best moments in the project i think. We also went on hiking in the day we visited the glaciers. Along the hike, we had a better chance to observe the environment . I usually consider myself as a sensitive person for the nature and during the hikes, they made me become more aware of how the nature should be and why we should take global precautions in order to prevent pollutions, climate changes and global warming. Besides that, every country’s had their own workshops to call attention to the nature, there were really creative ideas and they were really enjoyable moments. And after all, it was quite hard to say goodbye to people that we’ve lived under the same roof for 10 days. I still talk to some of them actually. Having said that, the project was really developing for any person in many perspectives. It has many good influences on me and because of that i sincerely thank to ÇEVKA for giving me this amazing opportunity. And looking forward to the future projects :))
#
Esma Arslan
İSTANBUL
Türkiye
Dear All Reader, This is Esma from Istanbul and my major is based on International Relationship. It has been my second experience to participate in Erasmus Plus Project. According to me, it was the most interesting thing that I have been in Greenland during the longest day as illuminated. How it couldn't be great to have new friends from around of the world. With the behalf of the participant in the organisation, I had chance to see glacier and ice cap closely as a tale. It was a story as you would want to share for your kids. From the other side, the city where we have been was pretty small but we were into the natural. Maybe I would never have a chance to drink directly ice water with that much delicious.Perhaps, I wouldnt escape that much far away from what I known. It is incredible fortune to discover unknown from another side of the world. Apart from that, unfortunately we have seen the climate change relationship closely and it was absolutely as a drama level for our Earth. After a while from our project, IPPC warned that this year, there was ever the most melting period in Greenlad. In other words, we have withnessed this situation and it was rather serious situation that there is no space for as joke. Anyway, thanks to CEVKA, it was my honour to see Greenland, have amazing friends, discover new cultures and beyond these. Grateful to submit this opportunity in my life. Esma
ÜST